Átláthatóvá tett sokaság
Új kiállítóhelyet avatott a miskolci Herman Ottó Múzeum: régészeti látványraktári termet alakítottak ki. Ezért tervezői munkánk vezető gondolata most az volt, hogyan tudunk minél többet megmutatni úgy, hogy az érdeklődők ne vesszenek el a tárgyak és információk rengetegében.
Édes évek – a szerencsi csokoládégyártás 100 éve, Zempléni Múzeum
1923-ban kezdte el készíteni finomságait a Szerencsi Csokoládégyár, és bár a 20. század gazdasági viharai ezt a várost sem kerülték el, végül két irányba indult a gyár és a gyártás élete, a legfontosabb, hogy ma is kapahatóak az ikonikus szerencsi édességek – például a kézzel készített konyakmeggy vagy a Boci csoki. A 100 év feledésbe merült és ma is ismert termékei, neves grafikusok által tervezett csomagolásai, az ünnepeket meghatározó finomságok mind megjelennek a kiállításban.
Az első sportági tárlat: Kosárlabda-múzeum
Műfajában egyedülálló a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége budaörsi székházában látogatható Magyar Kosárlabda-múzeum. A 300 négyzetméteres, interaktív elemeket is tartalmazó tárlat számos különlegességet rejt. A KiMás csapatának feladata volt, hogy az összegyűlt tudás, és az egykori kosarasok, családjaik, a klubok felajánlásai révén egyre szaporodó tárgyi anyag méltó és áttekinthető formában kerüljön a látogatók elé.
Vendégségben Herman Ottónál, Miskolc-Lillafüred
Herman Ottó, az utolsó polihisztorként is emlegetett magyar tudós egykori lillafüredi nyaralója, ma emlékháza (a miskolci Herman Ottó Múzeum kiállítóhelye) megújult kiállítással vár vendégségbe minden kirándulót és gyermekcsoportot. Ez a címe is a kiállításnak: Vendégségben Herman Ottónál. A látogató a tudós otthonát idéző hangulatú terekben ismerheti meg Hámor iránti elkötelezettségét, politikai és tudományos munkásságát, és ami a legnagyobb újdonság: házasságát és feleségét. Ugyanakkor mindenki a pókos-madaras kvízmonitornál ragad le. Vajon miért?
Győri tárlatok
A Győri Egyházmegye szívében, a Káptalandombon három új tárlat is született. A kincstár a régi szemináriumból átköltözött a Nagyboldogasszony-székesegyházba. A régi szeminárium muzeális könyvtára továbbra is a különleges kódexek, könyvek, iratok bemutatóhelye. A Káptalan 11–13. szám alatti kanonoki házban pedig többek között a két, messze földön is tisztelt győri ereklye, a Szent László-herma és a Könnyező Szűzanya-kegykép történetét, tiszteletét mutatják be.
Katolikus Konventház Egyházművészeti Gyűjtemény, Sopron
Az országban egyedülálló intézmény, a soproni Katolikus Konvent 1625-ben, a katolikus hívek érdekeinek védelmére szerveződött. Barokk székházában ma egyházművészeti gyűjtemény látható, ami szintén a barokk sokszínű világát és pompáját mutatja be. A liturgikus öltözetek és ötvöstárgyak közül a legrégebbiek a Szent Mihály-templom 16. századi kelyhei és pacificaléja, amik igazi különlegességnek számítanak.
Wohlmuth Ferenc emlékére
Wohlmuth Ferencet, Császár község plébánosát 1919-ben végezte ki a kommunista rögtönítélő bíróság. Tárgyi emlék alig maradt tőle, emlékét azonban megőrizték a hívek. A Komárom-Esztergom megyei településen a Győri Egyházmegye projektje keretében jött létre a Wohlmuth Ferenc Látogatóközpont, és azon belül a kiállítás, ami Wohlmuth Ferenc életútja mellett a kommunizmus más papi áldozatainak is emléket állít.
Plébániaház Kiállítótér, Horvátzsidány
Horvátzsidány a vasi horvát falvak egyike, Kőszegtől 7 km-re fekszik. Lakosságának nagy része római katolikus. A horvát közösség megtartásában jelentős szerepe volt a katolikus hitnek. Dumovits István 1978 óta plébános a településen, közösségszervező munkájának erejét és eredményét számos egyházi, állami és civil elismerés is mutatja. Főként egyházi és néprajzi tárgyakat, egyházi dokumentumokat tartalmazó gyűjteményének darabjaira épül a település történetét, a hit megtartó, közösségszervező erejét feldolgozó kiállítás.
Ízelítő a matyó kultúrából
A Hadas Mezőkövesdnek az a része, ahol nemcsak régi házak maradtak meg, de az ősi településforma is. Itt működik számos kézműves műhely, a terület bejáratánál fekvő Táncpajta pedig látogatóközponttá alakult. Itt alakítottuk ki azt a kiállítást, ami betekintést enged a gazdag matyó kultúrába. Az interaktív, játékos elemekben gazdag anyag célja az alapismeretek élményszerű átadása – és az érdeklődés felkeltése Mezőkövesd más kulturális attrakciói iránt.
Ismerős tárgyak, elfeledett ismerősök
Ugyanilyen van nagyiéknál! – gyakran hallani ezt a cigándi Bodrogközi Múzeumporta új, 2021 júniusában megnyílt kiállításán. Mi is sokszor mondtuk ezt, amikor a kiállítást előkészítve a tárgyakat válogattuk, rendeztük. De a Múltkor Háza sokkal többről szól, mint tárgyakról. A magyar vidék, így szüleink, nagyszüleink életét alapjaiban felforgató évtizedekről: az 1945–68 közötti időszakról.
Fények és hírességek
Tony Curtis, a hollywoodi filmsztár édesapja Mátészalkán látta meg a napvilágot. Nem messze attól a háztól, ahol az országban először gyulladt fel a villanyvilágítás. Így lett a látszólag távol álló két téma egymás szomszédja az új kiállítótérben, a Szalkai–Schwartz-házban, és ugyancsak a hely szelleme rendelte melléjük a harmadik témát, a babákat.
A vándorló bánya titkai, Bükkábrány
Az Év Kiállítása lett 2021-ben a bükkábrányi tárlat! Magyarország egyik legnagyobb kiterjedésű ásatása folyik a település határában működő lignitbánya területén. Az ott előkerült leletek nemcsak Bükkábrány, de egész Európa múltjához fontos adalékokkal szolgálnak. A tárlat a tudható tények bemutatása mellett nagy hangsúlyt tesz arra, hogy feltegyen fontos kérdéseket: honnan jöttek és hogyan éltek itt 8000 éve az emberek? Tekinthetjük-e őket az őseinknek? Hogyan változott a kultúrájuk, és minden pusztítás ellenére miért telepedett meg itt mindig az ember?
Toronykilátó a Szent Bertalan-templomban
Gyöngyösi munkánk második részében elkészült a Szent Bertalan-templom toronykilátója és a látogatóközpont Kávézója.
A Fény utcája
Mátészalka "a fény városa" – hiszen itt gyulladt fel először az elektromos közvilágítás a mai Magyarország területén. Ezért készült el 2019-ben – egy nagyszabású projekt fontos elemeként – a Fény utcája. A főutcának egy szakaszát különleges hangulatba öltöztetik az alkalmanként zenélő világítótestek, amelyek szöveggel és képpel mind a fény különlegességéről mesélnek.
Pálinkamúzeum
A Zsindelyes Pálinkafőzde (Érpatak – Újfehértó) látogatóközpontjának 5 termében készült kiállítás bemutatja a hagyományos kisüsti pálinkafőzést, megismertet egy 30 éves múlttal rendelkező családi vállalkozással és beavat a legendás Újfehértói Fürtösmeggy-pálinka készítésének titkaiba is.
Aventics – Emerson Co. arculatváltás
Az Emerson Co. a világ egyik nagy multinacionális vállalata, 2019-ben megvásárolta az Aventics cég pneumatikagyártó üzletágát. Az Emerson corporate designelemeit adaptáltuk Egerben, az üzem gyártási és adminisztrációs helyszínein – a belsőépítészeti és designtervezéstől a teljes kivitelezésig.
Elkészült új referencia kiadványunk
Az új portfólióban immár 12 befejezett referencia munkánkról adunk számot. Ezeket az oldalakat láthatja az alábbi képgalériában.
A prospektust PDF formában le is töltheti. A linket megtalálja a címoldalon lévő -- az új kiadványról szóló -- írásunk közepén.
2016. Az Év Múzeuma és az Év Kiállítása díjak átadóünnepsége
A Kiállítás Másként Konzorcium két kedves partnere is díjat kapott az ÉV MÚZEUMA és az ÉV KIÁLLÍTÁSA pályázaton.
A Pulszky Társaság az Év Múzeuma díjat a gyöngyösi Szent Bertalan-templom Kincstára kapta, az Év Kiállítása Különdíjat a cigándi Bodrogközi Múzeumporta Sőregi-ház című kiállítása érdemelte ki.
Gratulálunk! Öröm volt együtt dolgozni.
Szent Bertalan-templom Kincstára, Gyöngyös
A Szent Bertalan-templom Kincstára őrzi Magyarország egyik leggazdagabb egyházi ötvöstárgy-gyűjteményét. A gazdag textil- és könyvgyűjtemény mellett a látnivalókat – látogatható – ötvös- és taxtilrestaurátor műhelyek egészítik ki.
Gyöngyösi "kincs" fotózás
Gyöngyösön a Szent Bertalan-templom Kincstárában folyik a különleges ötvös remekek fotózása, illetve speciális forgóasztalos filmfelvétele.
A mozgóképekből egy speciális 3D hatású megjelenítőbe készül promóciós anyag a kincstár számára.
Bodrogközi Múzeumporta Cigánd
A Bodrogköz városában Cigándon, 2015-ben nyitott meg a Bodrogközi Múzeumporta új látványossága a Sőregi-ház.
Keresztúri Kincsestár
Bodrogkeresztúrban nyílt meg 2015. október 1-én a Keresztúri Kincsestár című turisztikai célú kiállítóhely.
Füzérkomlós Utolsó Posta
"Az itt látható kiállítás nem múzeum, hanem emlékhely. A posta egykor
volt központi szerepkörnek, kultúrát is terjesztő tevékenységének szeretne
emléket állítani. Ma már persze új, korszerűbb formái léteznek az információk
áramlásának, amelyek hatékonyságukkal sem tudják pótolni a posta
közösségi helyiségének a helyi társadalom szervezésében játszott szerepét."
Részlet dr.Viga Gyula etnográfus ajánló szövegéből.